ده راهکار برای صرفه جویی در انرژی
فصل زمستان تاریک، سرد و طولانی مدت است در این میان هزینه‌هایی که برای گرم کردن خانه استفاده می‌شود ممکن است گران قیمت باشند با این تفاسیر همیشه باید به فکر راهی بود که به راحتی خانه را گرم کند و در عین حال هزینه‌ی زیادی را در بر نداشته باشد.

در ادامه‌ی این گزارش راهکار‌هایی که گرم نگاه داشتن خانه را با حداقل هزینه محقق می‌کند، آورده شده است.
۱-تنظیم صحیح ترموستات برای صرفه جویی در انرژی 

در فصل زمستان عمده افراد ترموستات خانه را بر روی هفتاد و پنج (۲۳ درجه سانتی گراد) تنظیم می‌کنند که همین باعث افزایش هزینه‌های آن خواهد شد، به راحتی می‌توان دما را بر روی شصت و هشت (۲۰ درجه سانتی گراد) تنظیم کرد و به این ترتیب تا حدود ۶.۲ درصد هزینه‌ها صرفه جویی کرد، اگر سردتان شد می‌توانید جوراب و لباس گرم‌تر بپوشید.

۲-درز گیری در و پنجره‌ها

در‌ها و پنجره‌های بزرگ در خانه مطمئنا درز‌هایی دارند که باعث ورود هوای سرد به داخل خانه و خروج هوای گرم به خارج می‌شود، نکته‌ی مهم این است که می‌توانید در‌ها و پنجره‌ها را درزگیری کنید تا از هدر رفتن گرما جلوگیری کنید، برای اینکار می‌توان از سیلیکون و لاتکس استفاده کرد.

۳-استفاده از پرده‌های ضخیم

پرده نقش عمده‌ای را در زیبایی دکوراسیون یک نشیمن یا اتاق‎های خواب یک خانه بر عهده دارند استفاده از پرده‌های پنبه‌ای در فصل زمستان می‌تواند از هدر رفتن گرما در طول شب جلوگیری کند.

۴-بخاری

استفاده از بخاری می‌تواند ایده‌ی بسیار خوبی برای گرم نگه داشتن فضای خانه باشد، اما استفاده از آن می‌تواند هزینه‌ی زیادی را دربر داشته باشد، علاوه بر این بخاری می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث آتش سوزی و یا خفگی شود.

۵-استفاده از فرش مناسب

فرش‌ها می‌توانند به عنوان عایقی برای گرم نگه داشتن محیط خانه مورد استفاده قرار گیرند.

۶-پنکه سقفی

همانطور که می‌دانید هوای گرم در نزدیکی سقف خانه به دام می‌افتد شما می‌توانید با استفاده از یک پنکه‌ی سقفی هوای گرم را در خانه به جریان بیندازید.

۷-شومینه

شومینه‌ها منابع عالی گرما در یک اتاق محسوب می‌شوند، اما در این بین ممکن است اشکالاتی هم داشته باشند؛ به عنوان مثال همه‌ی بخش‌های یک خانه را به خوبی گرم نمی‌کنند و علاوه بر آن باید قبل از استفاده از شومینه از باز بودن راه خروجی آن مطمئن شوید تا خانه تان پر از دود نشود.

۸-استفاده از ورقه فویل

یکی از راه‌های جلوگیری از هدررفت گرما، استفاده از فویل آلومینیومی منعکس کننده گرما در پشت رادیاتور‌ها و شوفاژ‌های مدل‌های دیواری است، نصب این فویل‌ها باعث می‌شود تا گرما از طریق دیوار از فضای خانه خارج نشود همچنین، در برخی مغازه‌ها می‌توان این ورقه‌های فویل را به راحتی و ارزانی پیدا کرد.

۹-استفاده از نور خورشید

هرچند ما موافق عایق کردن پنجره‌ها هستیم، اما این‌ها دلیل نمی‌شود ارزش نور خورشید را فراموش کنیم؛ پس اجازه دهید در هنگام روز نور خورشید به داخل خانه وارد شود تا از این منبع گرمایشی رایگان و طبیعی استفاده کنید.
در طول روز، پرده‌ها باید کنار باشند، اما بلافاصله پس از کاهش اشعه خورشید پرده‌ها را دوباره به حالت عادی برگردانید تا از هدررفت دما جلوگیری کنید.

۱۰-خلوت کردن اطراف رادیواتور‌ها

از قراردادن مبلمان بزرگ در کنار شوفاژ‌ها خودداری کنید چرا که به مرور زمان مبلمانی که کنار شوفاژ قرار داده شده، گرما را به خود جذب می‌کند و نمی‌گذارد تا این گرما به فضای خانه برسد.
  • نویسنده : admin
  • منتشر شده در :
  • تاریخ ایجاد : 2020-03-09
  • بازدید: 502
  • نظر : 0

ارسال نظر